Permanentný make-up je úkon, pri ktorom sa profesionálnym strojčekom najvyššej kvality za pomoci sterilnej mikro ihly (vždy určenej iba na jedno použitie) vpravujú špeciálne pigmenty bez obsahu ťažkých kovov do vrchných vrstiev kože (maximálne však do hĺbky 1,2mm). Permanentný make-up je dočasné tetovanie nie trvalé! Pigment sa postupne odbúrava a mizne. Pigment sa postupne odbúrava, obočie je časom svetlejšie, až mizne.
Prečo si dať PMU obočia a aký má účel
Permanentný make-up obočia má vykorigovať drobné nedostatky, asymetriu prirodzeného obočia a ušetriť vám čas, ktorý každý deň venujete maľovaniu vášho obočia. Permanentný make-up má pôsobiť prirodzene a jemne, nemá byť extrémne výrazný, nemá mať zvláštny ani nijak extrémny tvar. Obočie na tvári ženy robí veľa a preto sa dobre rozhodnite, komu sa zveríte do rúk.
Čo potrebujete vedieť pred PMU obočia
Pred tým ako sa rozhodnete pre PMU, je najdôležitejšie si skontrolovať, či nemáte žiadne ochorenie, ktoré by bolo priamo kontraindikovateľné s úkonom!
Ak si skontrolujete všetky ochorenia a zistíte, že nemáte žiadne z nich a rozhodnete sa pre PMU, ďalším faktorom, na ktorý je potrebné prihliadať je, že pred úkonom a po ňom by ste sa nemali vystavovať priamemu slnečnému žiareniu, taktiež soláriu. Pokožka pri tetovaní nesmie byť vôbec opálená.
Na tetovanie je potrebné prísť s odlíčeným obočím, je vhodné si 24 hodín nenanášať na obočie žiadne kozmetické prípravky.
Nepiť kávu, energetické nápoje, zelený čaj ani nič čo obsahuje kofeín minimálne 4 hodiny pred tetovaním.
Nepiť alkohol, neužívať drogy a ani nebrať žiadne analgetiká proti bolesti. Je potrebné aby ste pred úkonom pili dostatok vody.
Minimálne 10 dní pred tetovaním sa nesmie obočie farbiť farbou na obočie. Pri farbení obočia Brow Hennou musí byť minimálny odstup mesiac.
Tieto všetky faktory majú veľký vplyv na konečný výsledok tetovania, na uchytávanie pigmentu vo vašej koži, preto buďte dôsledné a berte to zodpovedne.
Tetovanie obočia môžete absolvovať po dovŕšení 18-roku života. Pokiaľ chcete absolvovať tetovanie ešte pred 18 rokom, potrebujete, aby za vás podpísal informovaný súhlas zákonný zástupca.
Ak absolvujete akúkoľvek operáciu, iný invazívny zákrok na tvári, aplikáciu botoxu, kyseliny hyalurónovej, vážnejšie zubné úkony, dajte mi prosím vás dopredu vedieť. V takom prípade je potrebné najprv prekonzultovať možnosť vykonania PMU.
Ak ste už v minulosti absolvovali tetovanie obočia, oznámte mi to. V takomto prípade je nutná osobná konzultácia. Bez osobnej konzultácie nevykonám úkon PMU.
Ak sa pokožka v obočí veľmi šúpe, ak sa vám tesne pred úkonom vytvorí na čele alebo v obočí alergický výsev, ekzém, zapálená vyrážka priamo v obočí, máte na perách herpes, na očiach zápal očných spojiviek, riešite zápal v ústnej dutine, necítite sa dobre, je potrebné sa preobjednať.
Očkovanie! Ak ste sa boli dať v poslednej dobe očkovať, je potrebný časový odstup medzi očkovaním a tetovaním, minimálne 2 týždne, ideálne až 1 mesiac.
Očkovanie proti koronavírusu – ak sa dávate očkovať vakcínou, kde je potrebná len jedna dávka vakcíny, tetovanie sa odporúča 2 týždne pred očkovaním a minimálne 2 týždne po ňom. Ak sa dávate očkovať vakcínou, kde sú potrebné 2 dávky vakcíny v určitom časovom odstupe, tetovanie sa odporúča 2 týždne pred prvým očkovaním a minimálne 2 týždne po druhom očkovaní (neodporúča sa tetovať medzi týmito dvoma očkovaniami).
Test na alergickú reakciu sa vykonáva iba na vyžiadanie zákazníčky. Test je spoplatnený podľa aktuálneho cenníka. Test je potrebné vykonať minimálne 72 hodín pred úkonom. Klientka, ktorá pred prvou aplikáciou nepodstúpi test na alergickú reakciu, preberá plnú zodpovednosť za možné vedľajšie účinky.
Ak máte akékoľvek otázky, radšej sa ma spýtajte na všetko dopredu.
Aké druhy PMU ponúkam
Obočie čiarkovaním – výsledný efekt tetovaného obočia je docielený pomocou čiarok (prístrojová metóda, nie čepieľka!)
Púdrové obočie – plne kolorované obočie bez ohraničenia so začiatkami dostratena (prístrojová metóda, nie čepieľka!)
Kombinované obočie – výsledný efekt tetovaného obočia je docielený pomocou čiarok, na začiatku obočia + tieňovaním (prístrojová metóda, nie čepieľka!)
Ako prebieha PMU obočia
Po príchode do môjho salóna, ešte pred samotným tetovaním uskutočníme konzultáciu. Dám vám prečítať informovaný súhlas, ktorý si celý prečítate, spolu vypíšeme všetko potrebné a následne ho podpíšete. Bez podpisu informovaného súhlasu si vyhradzujem právo odmietnuť vykonať úkon PMU.
Ak je potrebné, obočie sa pred tetovaním upraví – vytrhajú sa chĺpky, ktoré rastú mimo línie. Nikdy sa netrhajú ani neholia všetky chĺpky! (veľmi často kladená otázka)
Tetované miesto sa vydezinfikuje, následne sa nanesie anestetický krém . Po jeho pôsobení sa predkreslí požadovaný tvar obočia. Predkreslené obočie si skontrolujete a ak s ním budete 100% spokojná a stotožnená, prejde sa na samotné tetovanie. Podľa potreby sa aj počas tetovania môže použiť anestetikum na už narušenú pokožku. Pri tetovaní je veľmi dôležitá disciplína zákazníčky, je nutné aby ma zákazníčka upozornila na akýkoľvek diskomfort, a na každý možný pohyb, či mihnutie hlavou (napr. kýchnutie...), keďže tetovací strojček vedie moja ruka, pri pohybe hlavou bez vášho upozornenia je pravdepodobnosť, že čiarka obočia, ktorú v danej chvíli tetujem bude mimo línie obočia, čo žiadna z nás nechce, však?
Počas a po zákroku môže dôjsť k sčervenaniu, opuchu pokožky a miernej asymetrii. Prvé obočie, ktoré som dotetovala už odpúcha a druhé je tesne po tetovaní čerstvo opuchnuté. Tetované miesto môže byť trochu bolestivé a citlivé.
Intenzita pigmentu je maximálna hneď po úkone (niekedy až príliš tmavá). Niekoľko dní po aplikácii farba vybledne, stráca sa približne 30-60% pigmentu, v závislosti od viacerých faktorov ako je typ pokožky, imunitný systém, hormonálna rovnováha, lymfatický systém , celkového zdravotného stavu a vašej následnej starostlivosti o tetovanú oblasť.
Kontraindikácie (kedy nie je vhodné vykonávať PMU)
- Hemofília alebo ak užívate lieky na riedenie krvi
- Hepatitída A, B, C..., HIV alebo akékoľvek iné infekčné ochorenie
- Epilepsia
- Tehotenstvo a kojenie
- Alergie
- Veľmi vysoký krvný tlak, ak máte kardiostimulátor – nesmie sa tetovať
- Diabetes
- Endokrinologické ochorenia alebo hormonálne poruchy
- Anomálie na koži (ekzém, psoriáza, znamienka...)
- Poruchy imunity
- Chemoterapia a rádioterapia
- Drogová a alkoholová závislosť – pred úkonom sa nesmie piť žiaden alkohol ani brať drogy!
- Užívanie antibiotík – po ich vysadení počkať minimálne týždeň
- Nadmierne opálená pokožka
- Sklon k tvorbe keloidných jaziev
Pred tetovaním musíte byť úplne zdravá, čo mi podpisujete aj v informovanom súhlase.
Ak máte akékoľvek pochybnosti, je potrebné sa poradiť so svojim lekárom.
Ako prebieha hojenie a ako by mala vyzerať vaša starostlivosť o PMU
Starostlivosť o permanentný make-up je sprevádzaná niekoľkými dôležitými pravidlami.
Hneď po úkone je potrebné, aby ste sa rukami nedotýkali svojho obočia, kým sa pokožka neuzavrie.
Potom je potrebné si natierať tetované miesto bepanthen krémom tenkou vrstvou podľa potreby až do zahojenia. (dostanete papier s poučením o presnej starostlivosti)
Nevystavovať tetované miesto priamemu slnku alebo soláriu, nenavštevovať saunu, bazény, more, a to počas jedného mesiaca po aplikácii permanentného make-upu. Na tetované miesto nepoužívať žiadny make-up (ceruzky na obočie, tiene na obočie...) až do zahojenia. Chrastičky neodlupovať!
Pri nedodržaní týchto pokynov sa vystavujete riziku vzniku neželaných farebných odlišností v aplikovanej oblasti.
Po aplikácii permanentného make-upu je potrebné počítať s opuchom začervenaním a s miernou asymetriou. Vytvoria sa chrastičky, ktoré sa nesmú násilne odstraňovať, ale nechať samovoľne odpadnúť, aby nedošlo k vypadaniu pigmentu z kože a zjazveniu tetovaného miesta.
V letných mesiacoch alebo pri pohybe na slnku je veľmi dôležité si natierať tetované miesto opaľovacím krémom s UV faktorom 50. Ak si nebudete vytetované obočie chrániť pred UV žiarením, obočie rýchlejšie vybledne alebo sa môže vtetovaný pigment zmeniť do neželaného odtieňa.
Ako je to v prípade, že ste už mali v minulosti tetované obočie
Je to veľmi individuálna záležitosť. Ak máte už staršie tetovanie obočia a obočie je aj po rokoch dosť výrazné, tak vám s novým tetovaním bohužiaľ nebudem vedieť pomôcť. Išlo by o veľmi zdĺhavý proces, finančne náročný a nevedela by som vám zaručiť žiaden výsledok. Ak máte permanentný make-up, ktorý bol vykonaný správne je dobré ho nechať čo najviac vstrebať sa a až tak prísť na nové tetovanie. Vždy keď ste mali v minulosti tetované obočie je potrebné, aby ste najprv prišli na konzultáciu, ktorá je spoplatnená podľa aktuálneho cenníka. Často sa stretávam s tým, že mi poviete, že obočie ste mali tetované pred 4-5 rokmi a už vám tam nič nevidno, no pritom sú pozostatky pigmentov dosť viditeľné a zasa sa dostávame do problému. Každý používa iné pigmenty, iné metódy. Výsledok by bol dvojfarebné obočie. V takomto prípade je najlepšie si dať staršie, už tetované obočie najskôr odstrániť a až tak prísť na nové tetovanie. Všetky tieto fakty sú uvedené aj v informovanom súhlase, ktorý podpisuje pred tetovaním každá zákazníčka. Ak viem, že vám nijakým spôsobom neviem pomôcť, zaručiť výsledok, tak vás jednoducho nezoberiem. Ide aj o zachovanie môjho dobrého mena.
Ako si vybrať správny druh tetovania a kedy nie je vôbec vhodné PMU podstúpiť
Druh tetovania si volíte hlavne podľa typu pleti. Pokiaľ máte jemne suchú, normálnu až mierne zmiešanú pleť je pre vás vhodný každý druh tetovania. ktorý ponúkam (obočie čiarkovaním, kombinované obočie, púdrové obočie). Pokiaľ máte hrubšiu, mastnejšiu, pórovitejšiu pleť nie je možné u vás vykonať obočie čiarkovaním ani obočie čiarkovaním s podtieňovaním. Pri tomto type pleti je možné podstúpiť iba púdrovú techniku. Ak máte veľmi mastnú, aknóznu pleť alebo naopak veľmi suchú pleť je tetovanie obočia úplne nevhodné! Mastná a hrubá pleť veľmi zle chytá pigment a veľmi ťažko by sa docielil požadovaný výsledok.
Ako dlho vám tetované obočie vydrží
Životnosť PMU je veľmi individuálna. V priemere vydrží od pol roka do cca 2 rokov, v niektorých prípadoch aj viac. Záleží od typu pleti, zvolenej techniky, použitého pigmentu, hĺbky vpichu, životného štýlu, ochorení, vášho organizmu, starostlivosti o tetovanú oblasť atď. Stále platí, že PMU je dočasná záležitosť, nie trvalé tetovanie ani tetovanie na niekoľko rokov. V niektorých prípadoch sa môže stať, že sa pigment vôbec neuchytí alebo iba veľmi slabo, keďže sú faktory (vyššie spomínané), ktoré sa nedajú ovplyvniť alebo o nich samotná zákazníčka nemusí vedieť (napríklad rôzne ochorenia). Pred PMU sa podpisuje informovaný súhlas, kde zákazníčka podpisuje, že berie túto skutočnosť na vedomie.
Môžete si vybrať tvar a farbu akú chcete
Tvar obočia si pred samotným tetovaním predkreslíme. Vždy sa snažím obočie prispôsobiť každej zákazníčke „na mieru“. Obočie by malo niekde začínať a niekde končiť. Práve tetovaním sa dajú korigovať asymetrie. Treba rešpektovať nadočnicový oblúk. Vždy sa pýtam aj na vašu predstavu, aby som sa jej z časti držala. Pred tým ako začneme tetovať musíte byť 100% spokojná a stotožnená s predkresleným tvarom. Tak isto s tým tvarom musím byť spokojná a stotožnená aj ja. Tu sa dostávame k odpovedi na otázku, či si môžete vybrať tvar aký chcete. Ak máte požiadavku na „extrémny“ tvar, môže sa stať, že sa nezhodneme a to čo si vy budete želať, vám jednoducho nevytetujem. Tetovanie nie je niečo, čo sa dá následne odlíčiť ale ostáva v pokožke určitú dobu a je aj vizitkou mojej práce. Tak isto to je aj s farbou vášho vytetovaného obočia. Zohľadňuje sa typ pleti, prirodzená farba vlasov a chĺpkov atď. Preto tomu treba zvoliť aj správny pigment, ktorý vyberám ja. Aj tu sa vás pýtam aspoň na približnú predstavu. Niekto chce svetlejšie obočie, niekto zasa tmavšie. Tu si ešte spomeňme. Nikdy nie je obočie po vyhojení také tmavé, sýte a výrazné ako tesne po vytetovaní. Permanentný make-up má byť prirodzený, to je jeho účelom. To čo dosiahnete ceruzkami, tieňmi na obočie sa jednoducho PMU dosiahnuť nedá! Prosím vás berte to na vedomie.
Je tento úkon bolestivý
Pred tetovaním sa na tetovanú oblasť nanáša povrchové anestetikum. Počas tetovania sa môže použiť anestetiku už na narušenú pokožku. Cieľom je dosiahnuť, aby tetovanie bolo čo najmenej citeľné. Nikdy však neviem zaručiť, že tetovanie bude úplne bezbolestné. Záleží od vašej citlivosti a prahu bolesti. No v praxi sa nestretávam s tým, aby zákazníčky tento úkon zle znášali. Snažím sa urobiť všetko preto, aby bol tento úkon pre vás čo najviac komfortný.
Ktorý čas v roku je najideálnejší na tetovanie obočia
Najideálnejším obdobím na tetovanie je čas od konca septembra do konca apríla/máj. V týchto mesiacoch nie je slnko intenzívne. Počas leta je tetovanie veľmi rizikové. 7 dní po tetovaní sa nesmie vystaviť tetované miesto vôbec slnku a po 7 dňoch sa musí nanášať na obočie krém s UV faktorom 50. Inak hrozí, že pigment bude mať neželaní odtieň.
Ako je to s korekciami
V niektorých prípadoch je potrebná ešte jedno pretetovanie. Ďalsie pretetovanie je takisto možné podstúpiť najskôr po uplynutí jedného mesiaca a tiež odporúčam pretetovanie medzi 4-8 týždňom od prvej korekcie, najneskôr do 6 mesiacov od prvého tetovania. Ďalšie pretetovanie je spoplatnené podľa aktuálneho cenníka.
Korekcia nie je v cene prvého tetovania, každá korekcia je spoplatnená!
Jednu korekciu vždy odporúčam, pre dlhšiu životnosť permanentného make-upu (v niektorých prípadoch aj niekoľko rokov). Každá korekcia je však vašim rozhodnutím. Ak si nie ste istá, či je potrebné prísť na korekciu alebo nie, pokojne sa mi ozvite a prekonzultujeme to.
Do roka od posledného tetovania je suma za pretetovanie 50% zo sumy PMU.
Po roku od posledného tetovania je suma 100€, po viac ako dvoch rokoch od posledného tetovania je suma 120€.
Ako je to s konzultáciou
Konzultáciu je potrebné podstúpiť pokiaľ ste už mali v minulosti tetované obočie. Až keď vaše obočie uvidím naživo vám budem vedieť povedať, či je vôbec možné vykonať nové tetovanie obočia. Bez predchádzajúcej konzultácie vás tetovať nebudem! Konzultácie trvá 30 minút a je spoplatnená podľa aktuálneho cenníka. Pokiaľ sa po konzultácii rozhodnete pre tetovanie u mňa, cena za konzultáciu vám bude odčítaná z celkovej ceny úkonu. Taktiež môžete konzultáciu podstúpiť, ak máte akékoľvek otázky, na ktoré ste nenašli odpoveď ani po prečítaní mojej webovej stránky.
Dohodnutý termín je potrebné zrušiť minimálne 48 hodín dopredu.
Dohodnutý termín nie je možné presúvať, je záväzný. (prečítať sekciu podmienky)
Aký je rozdiel medzi tetovaním strojom a tetovaním čepieľkou
Čepieľka je manuálna metóda tetovania PMU, kde sa využíva ako tetovací nástroj rukoväť, na ktorú sa nasadí jednorázová čepieľka. Ak sa tetovanie čepieľkou vykoná správne, je povrchovejšie ako prístrojové metódy, čiže má kratšiu životnosť (cca od pol roka do roka a pol maximálne). Tetované chĺpky vyzerajú veľmi prirodzene, jemne.
Veľkú nevýhodu čepieľkovej metódy vidím v tom, že sa v mnohých prípadoch vykonáva neodborne a hrozí zjazvenie, ktoré je nenávratné.
Pri tetovaní strojom sa používa jednorázová sterilná mikro ihla, pri ktorej sa presne nastavuje hĺbka vpichu a má ľahký prienik do kože. Z tohto hľadiska je menšie riziko zjazvenia. Kresba čiarok je trošku výraznejšia ako pri čepieľkovej metóde. Trvácnosť je väčšinou dlhšia ako pri čepieľkovej metóde.
Všetky informácie, ktoré budete potrebovať som sa snažila spísať na tejto stránke, tak aby vám boli prístupné. Prosím vás naštudujte si všetko potrebné.
Celý obsah uvedený na webovej stránke www.sebien.sk podlieha autorským právam podľa zákona č. 185/2015 Z. z. a jeho kopírovanie je trestné.